MUDr. MICHAELA BENDOVÁ

Praktický lékař pro děti a dorost

Ordinační hodiny
  • Pondělí
    8:00 – 11:00 nemocní
    12:00 – 13:30 kojenci
    13:30 – 15:00 školní děti
  • Úterý
    11:00 – 14:00 nemocní
    14:00 – 18:00 školní děti
  • Středa
    8:00 – 10:30 nemocní
    10:30 – 13:00 kojenci
    13:00 – 15:00 školní děti
  • Čtvrtek
    8:00 – 10:00 nemocní
    10:00 – 14:00 školní děti
  • Pátek
    8:00 – 11:00 nemocní
    11:00 – 12:00 kojenci
Kontakt

MUDr. Michaela Bendová
Sestra: Jana Komárová

  • tel: 233 334 632
  • email: ordinace@drbendova.cz

Adresa:
Jugoslávských partyzánů 1089/15
16000 Praha 6 – Dejvice
4. patro (s výtahem)

Týden 29.1. – 2.2.2024

Milí pacienti.

V týdnu 29.1. – 2.2.2024 budeme neplánovaně zastupovat kolegyni.

Je období vysoké nemocnosti proto se připravte, že v čekárně pravděpodobně strávíte více času.
Pokud dorazíte později a bude velké množství čekajících, je možné, že podle závažnosti potíží, Vás nebudeme moci ošetřit tentýž den. Na ošetření nemocných nám navazují poradny malých kojenců a novorozenců, které z velké části nemůžeme posunout do jiného týdne.

Zároveň prosíme o uvážení telefonických konzultací. Odkladné věci prosím zkuste nechat na příští týden. Pokud se nebudete moci dovolat a věc bude neodkladné, napište email, budeme se snažit maily procházet, ale pravděpodobně až po skončení ordinačních hodin tak, jak to bude v našich časových možnostech.

Abychom zvládli tento týden překlenout, prosíme o zvážení naší návštěvy. Nechoďte hned s prvními symptomy, dejte nemoci čas, aby se s ní imunita poprala nebo naopak prostor se rozvinout. Někdy je pro nás nemoc lépe rozeznatelná až po několika dnech, stejně jako diagnostika rychlotesty lépe koresponduje až po delším čase trvání symptomů. Napřiklad u počínajícího nachlazení často bolí v krku a streptokoková angína to není. A i se streptokokem si občas umí naše imunita poradit bez podání antibiotik. Proto je vhodné dát imunitě prostor se zapojit a dorazit až poté, kdy nemoc neustupuje.

Nyní je chřipkové období, které se kombinuje s COVIDem a dalšími respiračními virózami. Děti trápí několikadenní horečky, suchý kašel a vodnatá rýma. Může být provázená bolestmi celého těla nebo jen hlavy.  Vyčkejte 3 dny, podávejte léky na teplotu, tekutiny, vitaminy, tlumte kašel (Stoptussin, Sinecod, aj.), a do nosu aplikujte mořskou vodu a Nasivin, Olynth 4 x denně. U mladších dětí dbejte na odsávání rýmy. Více všeobecných rad je uvedeno níže.

Určitě vyhledejte ošetření v těchto případech:

  1. kojenec s horečkou 39 st .C a vyšší trvající 24 hodin a/nebo neklesající po správně dávkovaných lécích proti horečce
  2. starší dítě s horečkou nad 39 st. C trvající 48 hodin či déle a/nebo neklesající po správně dávkovaných lécích proti horečce
  3. dítě s dušností či záchvatovitým kašlem, který znemožňuje dýchání, stravování, apod.
  4. dítě odmítající či netolerující tekutiny při zvracení trvajícím více hodin a nelepšící se, které současně nemočí alespoň 3x za 24h
  5. dítě s akutní trvající bolestí břicha nebo bolestí při močení
  6. dítě s prudkou trvající bolestí hlavy a zátylku, současnou horečkou nad 39 st. C a zvracením
  7. dítě, jehož zpočátku ne tolik závažný stav, se postupem dní nelepší, ale naopak, dítě je již unavené, apatické, atd.

Kdy naopak není nutné ihned navštívit lékaře:

1. dítě se probudilo s horečkou, dítě vyzvedávám ve školce s horečkou, apod.

Doporučení: v klidu doma kontroluji teplotu, při horečce nad 38,5 st. C podávejte běžně dostupné léky ke snižování horečky ve správné dávce dle aktuální hmotnosti dítěte, vyčkejte do dalšího dne, co se přidá, co se bude dít, apod.

2. dítě má rýmu a kašel, je běžně nachlazené.

Doporučení: dítě zůstává dalších 3-5 dní v domácí léčbě, je nutné učit děti dobře smrkat, případně u mladších dětí nos důkladně odsávat, ideálně za použití fyziologických roztoků k tomu určených, dle potřeby je možné používat uvolňovací nosní kapky dle věku dítěte (např. Nasivin, Olynth, apod.).

Pokud je nutné ovlivnit medikamenty kašel, podávejte na noc léky proti dráždivému kašli, případně přes den podpořte vykašlávání bylinnými sirupy, čajem s medem, sirupy pro odkašlání. Nezapomeňte: přetrvávající rýma z nevyčištěného nosu povede k nočnímu rozkašlávání, ke kašli nad ránem, k zahlenění.

3. dítě má průjem, zvýšenou teplotu, případně párkrát zvracelo:

Při zvracení nabízejte dítěti pouze oslazený ledový černý čaj, po lžičkách, a to 5-10 lžiček během 5-10 minut, nespěchejte. Můžete také použít v lékárnách dostupný granulát k přípravě iontového nápoje Kulíšek. Poté lze podávat po douškách nebo stříkačkou. Po zastavení zvracení zkuste nabídnout větší množství nápoje.

Pokud dítě již nějakou dobu nezvrací, obvykle po 6-8 hodinách, a toleruje i větší množství vypitého nápoje, můžete mu zkusit podat pečivo (včerejší rohlík). Následující den, pokud se nepřipojí průjem, můžete pozvolna přejít na šetřící stravu (brambory našlehané ve vodě na kaši, rýže, kuřecí vývar) a postupně na běžnou stravu.

Pokud dojde k rozvoji průjmovitých stolic, pokračujte následující den v nabízení protiprůjmové stravy: pečivo, brambory, rýže, mrkev, banán, slané tyčky, kuřecí vývar, nezapomínejte na dostatek tekutin. Postupně povolujte ve stravě, až k návratu k běžnému režimu. Vhodné je současné podávání probiotik.

U větších dětí plně vysaďte mléčné výrobky, u menší nekojených dětí, které jsou živeny umělým mlékem, přejděte na umělé mléko bezlaktózové (Beba lactose free, Nutrilon Lactose free), kaši používejte nemléčnou nebo s bezlaktózovým mlékem.

 

Moc děkujeme za pochopení a podporu naší práce.
MUDr. Bendová a sestřička